T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ÇANKIRI / MERKEZ - Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi

Haberler

Haz

Okulumuz Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesinde okumak isteyen öğrencilerimiz için yetenek sınavı başvuruları başlamıştır. Başvurular e-okul üzerinden yapılacaktır. Genç yetenekler acele edin.   Son başvuru tarihi: 27 Haziran 2024

Bilgi için: 0376 213 14 14

Haz

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi 12. sınıf resim öğrencileri, eserlerini Ankara Bilkent Center Sanat Sokağı’nda sergilediler. Öğrencilerimiz farklı illerde, farklı mekanlarda sergi açmanın heyecanını ve tecrübesini yaşamamış oldular, böylelikle özgeçmişlerinde bu deneyime yer verdiler.

Sanatseverlerin beğenisine sunulan sergiye, Ankara’da yaşayan vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterildi. Sergi açılışında teşekkür konuşması yapan Okul Müdürü İbrahim Gökmen, ev sahipliği için galeri sahibine ve emekleri için resim öğretmenlerine hediye takdiminde bulundu. Emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Haz

Yetenek Kaşifi projemizin devamı niteliğinde olan veli tanıtım programımız müthiş bir katılımla gerçekleşti. İl genelinde yetenekli bulunan 8. sınıf öğrencileri ve velileri okulumuza gelerek bilgi aldılar. Okul Müdürümüz İbrahim Gökmen’in açılış konuşmasıyla başlayan tanıtım programımız, Resim Zümre Başkanı Özlem Ayhan Çalık, Müzik Zümre Başkanı Nur Çağıran ve Edebiyat Öğretmenimiz Hatice Geçim’in tanıtım konuşmalarıyla devam etti. Veliler ve öğrenciler tarafından büyük beğeni toplayan okulumuza, genç yeteneklerimizi bekliyoruz. Bizleri kırmayarak davetimize icabet eden veli ve öğrencilere teşekkür ediyoruz.

May

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi 12. sınıf resim öğrencileri yıl sonu çalışmalarını Ankara’da sergileyecekler. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri farklı illerde, farklı mekanlarda sergi açmanın tecrübesini yaşayacak ve özgeçmişlerine yeni deneyimler eklemiş olacaklar.

 2 Haziran 2024 Pazar günü saat 14:00’te Çankaya/Ankara Bilkent Center Sanat Sokağı’nda gerçekleşecek olan sergiye, Ankara’daki tüm Çankırılı hemşerilerimiz davetlidir.

May

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi 11 resim sınıfı öğrencileri Çankırı Müzesi’nde çizim dersi yaptı.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Okan Zeğerek rehberliğinde gerçekleştirilen çalışmada, öğrencilerin okul dışı öğrenme ortamlarında bilgiye ulaşmaları amaçlandı. Öğrenciler, müze ortamındaki nesneleri konu edinerek, eserler üzerinden çizim ve desen çalışması gerçekleştirdiler. Çalışma ile ilgili  Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Okan Zeğerek, müzelerin, tarih, sanat ve bilim gibi farklı alanlarda zengin içerikler sunarak öğrencilerin bilgi dağarcığını genişlettiğini belirtti.

Etkinlikte, kapılarını Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi ekibine açan Çankırı Müze Müdürlüğüne, Müze Arkeoloğu Emine Gülünay’a, Müze Araştırmacısı H.İbrahim Ergin’e, Uzman Atilla Can’a teşekkür ederiz.

May

Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'ya özgürlük, umut ve güven tohumlarını ekmesinin 105. yıl dönümü. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

May

 Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nde “Özel Yetenek Sınavlarına Hazırlık Süreci” konulu konferans gerçekleştirildi.

 Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi bünyesinde Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Emre Şen tarafından “Özel Yetenek Sınavlarına Hazırlık Süreci” konulu düzenlenen konferansta Dr. Emre Şen, başta Çankırı Karatekin Üniversitesi olmak üzere üniversitelerin yetenek sınavları hakkında öğrencilere kapsamlı bilgiler aktardı.

 Öğrencilere sınavlarda başarı elde etmeleri için dikkat edilmesi gereken hususları aktaran Dr. Şen, özel yetenek sınavlarına hazırlık süreçlerine dair öğrencilere önemli tavsiyelerde bulunarak sınavlarının yapısı ve değerlendirme kriterlerine dair öğrencilere rehberlik etti.

 Konferansın ardından Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü İbrahim Gökmen, Dr. Emre Şen’e bu değerli konferans için teşekkür etti. Gökmen, bu tarz etkinliklerin öğrencilere rehberlik etme ve sanatsal becerilerini geliştirme noktasında büyük fayda sağladığını belirtti. Ayrıca, bu tarz konferansların devam etmesinin öğrencilerin bilgi ve deneyimlerini artırarak başarılı bir sanat kariyeri oluşturmalarına katkı sunduğunu vurguladı. Emeği geçen Dr. Emre ŞEN’e idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

May

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin Samsun Devlet Opera ve Bale sanatçılarıyla yapmış olduğu söyleşi etkinliği Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün Eğitimde İyi Örnekler çalışmaları arasında yer aldı.

Söyleşi etkinliği, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıllarda yayına alınan ve ülke genelinde liselerde düzenlenen nitelikli çalışmalara yer verilen web sayfasında yayınlandı. Sayfada örnek çalışma olarak yer alan sanat dolu söyleşide Samsun Devlet Opera ve Bale Sanatçıları öğrencilerle bir araya gelerek, opera ve bale kavramlarının açıklamaları ve hayali bu alanlarla sanatını icra etmek olan öğrencilerin yapması gerekenler hakkında bilgiler verilmişti.

May

Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi personelinin tamamına, Engelli Bireylere Yönelik Tutum ve Davranış Eğitimi verildi. Engelli bireylere, hangi tutum ve davranış içerisinde olmamız gerektiği ile ilgili bilgiler veren Eğitimci Ayşe Gizem KIZGIN, engelli bireyler üzerine farklı bakış açılarından bahsetti. Hepimizin birer engelli adayı olduğu bilerek üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmalıyız. Eğitim almamızı sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve eğitimcimize teşekkür ediyoruz.

May

Bir dizi etkinlik ve konser için ilimizde bulunan Kültür Bakanlığı Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları İlimiz Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

 

2 Mayıs 2024 tarihinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi salonunda öğrencilerle bir araya gelen ülkemizin değerli sanatçıları, kısa bir söyleşi gerçekleştirdiler. Müzik ve sanat alanında öğrencilere tavsiyelerde bulunan Opera ve Bale üstatları, etkinlikte öğrencilerin sorularını yanıtladı. Söyleşi etkinliğinde, opera ve bale kavramlarının açıklamaları ve hayali bu alanlarla sanatını icra etmek olan öğrencilerin yapması gerekenler hakkında bilgiler verildi. . Sanatçılar, Samsun'da belirli zaman aralıklarında düzenlenen ve çok değerli sanatçıların katılım sağladıkları konserlerine öğrencileri davet etmeyi ihmal etmediler.

 

Etkinlikte,  Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü İbrahim Gökmen sanatçılara çiçek takdim ederek, Çankırı'nın sanat yuvası olan okullarını ziyaretleri nedeniyle misafirlere söyleşi nedeniyle teşekkür etti.

May

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü işbirliği ile koordine edilen simülasyon yetenek sınavı gerçekleştirildi.

 

2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda üniversitelerin yetenek sınavlarına girecek olan Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi 12. Sınıf öğrencilerinin katılım sağladığı simülasyon sınavında öğrenciler beceri ve yeteneklerini test etme imkanı buldular. Sınavda Çankırı Karatekin Üniversitesi Resim Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Bahar Başak Üstel Arı, Doç. Dr. Nuray Akkol, Dr. Öğrt. Üyesi Emre Şen ve Araştırma Görevlisi Dr. Ali Gümülcine görev alırken, Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri Ahmet Ünver, Fatma Ceylan, Özlem Ayhan Çalık ve Zekeriya Harmanda öğrencilere rehberlik ettiler.

 

Simülasyon sınavından duydukları memnuniyeti ifade eden 12. sınıf öğrencileri, etkinlik sayesinde yetenek sınavlarında oluşabilecek stres, kaygı gibi etmenlerin önüne geçebileceklerini ifade ettiler.

Mrt

Türkiye’de Liseler arasında yapılmış ilk Podcast olma özelliğini taşıyan Güzel Sanatlar Podcastin dördüncü sezonunun bu yeni şovunda Edebiyat Öğretmeni Hatice GEÇİM ve Okul Müdürü Mehtap MEYDANERİ, İl Afet ve Acil Durum Müdürü  Sayın Ahmet MATUR’un konuk olduğu, doğal afetler ve bu afetlere karşı almamız gereken önlemlerden söz edeceğimiz özel bir bölüm ile sizlerle olacak… 

Kayıt/ Miksaj: Orhan Berk EMİR

İçerik Düzenleme: Hatice GEÇİM

Konuk: Ahmet MATUR   Çankırı AFAD Müdürü

Sunum: Hatice GEÇİM-Mehtap MEYDANERİ

Cıngıl: Sezer DİNÇER 

Yayın Yönetmeni: Şafak YILMAZTÜRK 

Proje Genel Koordinatörü: Ali MEYDANERİ

Mrt

Türkiye’de Liseler arasında yapılmış ilk Podcast olma özelliğini taşıyan Güzel Sanatlar Podcastin dördüncü sezonunun bu yeni şovunda Edebiyat Öğretmeni Hatice GEÇİM ve Okul Müdürü Mehtap MEYDANERİ, nerdeyse bir açık hava hapishanesine dönen Filistin’de, Gazze’de an be an dünyanın gözünün önünde yaşanmasına karşın seyirci kalınan dramdan, işlenen insanlık suçundan söz edecek. 
Savaşın, haksızlığın hüküm sürdüğü tüm coğrafyalarda, Filistin’de Gazze’de yaşamını yitiren masumlara Allahtan rahmet diliyoruz… 
Müzik Direktörü/ Kayıt/ Miksaj: Orhan Berk EMİR
İçerik Düzenleme: Hatice GEÇİM
Müzik/Yorum/Mehtap MEYDANERİ/İsmail DOĞAN
Bağlama/İsmail DOĞAN
Gitar/Uğur UĞURLU 
Cıngıl: Sezer DİNÇER 
Yayın Yönetmeni: Şafak YILMAZTÜRK 
Proje Genel Koordinatörü: Ali MEYDANERİ

Mrt

İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin yıldönümü, İlimizde büyük bir coşkuyla kutlandı. Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Konser Salonunda düzenlenen programa, Çankırı Valisi Sayın M. Fırat Taşolar,  protokol üyeleri, STK temsilcileri, öğrenci ve vatandaşlar katılım sağladı. 

Program konser salonu girişinde öğrencilerin “İstiklal Yolu” nda kağnı ile mermi taşıma sahnesini canlandırmaları  ile başladı.Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan ve İstiklal Marşımızın  on  kıtasından en etkili sözlerin yer aldığı kaligrafi sergisi büyük ilgi topladı. Saat 10:30’da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden program Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi koordinesinde gerçekleştirildi.Sunuculuğunu Okulumuz Edebiyat Öğretmeni Hatice Geçim’in yaptığı programda, Tarih  öğretmeni Mehmet Fatih Geçim tarafından Mehmet Akif ERSOY hakkında bilgi verildi. Anlatı "Milli Şair İstiklal Yolu"bölümünde Güzel Sanatlar Lisesi Orkestra ve korosu 

Milli Mücadele dönemi eserlerinin en güzide eserlerini seslendirirken  öğrencilerin, vatan, bağımsızlık, mücadele ve hürriyet konularını işleyen şiirleri seslendirmeleri izleyicilerden büyük alkış aldı. Programda ayrıca, Ege Yöresinden Zeybek ve İlimizin kültürünü yansıtan Yaren oyunları da yer alarak farklı kültürlerin Cumhuriyet çatısı altında yaşadıkları teması vurgulandı.

 Sayın Valimiz M. Fırat Taşolar program sonunda protokol üyeleri ve öğrencilerimizle fotoğraf çektirerek, programda emeği geçen öğretmen, öğrenci ve personele teşekkürlerini iletti.

 Programın hazırlanması ve sunumu aşamasında görev alan yönetici, öğretmen, öğrenci ve eğitim ailemizin tüm bireylerine teşekkür ederiz.

Mrt

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi olarak kardeş  olulumuz olan,Şanlıurfa Halfeti  Gürkuyu İlk ve Ortaokuluna öğretmen ve öğrencilerimizin elleriyle ördükleri  berelerimiz ulaştı. Milli Eğitim Bakanlığı Çedes Projesi kapsamında ,Kardeşim Üşümesin" diyerek başlattığımız projemize destek verip yardımlarını esirgemeyen  başta projenin mimarı Görsel Sanatlar Öğretmenimiz  Fatih Harmanda olmak üzere,öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca projemize destek olan Çankırı Türk Kızılayı Şube  Başkanı  Ahmet Ulusoy 'a destekleri için yürekten teşekkür ederiz. Yüzlerce kilometre uzakta bulunan 205 minik kardeşimizin gülümsemesine vesile olduk. Allah razı olsun. Rabbim, Mü'minûn suresi 61.ayetinde şöyle buyurmuştur: "Onlardır hayırlara, yarışırcasına koşanlar ve onlardır hayırlarda önde bulunanlar."